Andreas Ottensamer, foto: Luzena Adams

Andreas Ottensamer

Andreas Ottensamer vystupuje jako sólista ve významných mezinárodních koncertních sálech s orchestry jako jsou Berlínská filharmonie, Vídeňská filharmonie, Rotterdamská filharmonie, Kammerphilharmonie Bremen, Tokijský metropolitní symfonický orchestr, Soulská filharmonie, Orchestr Metropolitain, Borusan Istanbul Philharmonic, Orchestr mládeže Evropské unie. Hrál pod taktovkou Marisse Jansonse, Sira Simona Rattlea, Andrise Nelsonse, Yannicka Nézeta-Séguina, Stephana Denevea, Alana Gilberta a Lorenza Viottiho. 

Partnery na komorních koncertech mu byli Yuja Wang, Leonidas Kavakos, Janine Jansen, Lisa Batiashvili, Nemanja Radulovic, Nicolas Altstädt a Sol Gabetta. V roce 2005 založil Ottensamer se svým otcem Ernstem a bratrem Danielem klarinetové trio „The Clarinotts“. Je uměleckým ředitelem festivalu Bürgenstock ve Švýcarsku spolu s klavíristou Josém Gallardem, a Festivalu Artström v Berlíně. 

V únoru 2013 uzavřel exkluzivní nahrávací partnerství s Deutsche Grammophon a stal se vůbec prvním sólovým klarinetistou, který podepsal exkluzivní smlouvu s Yellow Label. Za své druhé album „Brahms - Maďarské vazby“ získal Ottensamer cenu ECHO KLASSIK jako instrumentalista roku 2015. Následovala nahrávka alba „New Era“ pro Decca Classics ve spolupráci s Emmanuelem Pahudem, Albrechtem Mayerem a Kammerakademie Potsdam s repertoárem skladatelů mannheimské školy. Na svém posledním albu „Blue Hour“ pro Deutsche Grammophon, hraje také Yuja Wang, Maris Jansons diriguje Berlínskou filharmonii ve skladbách Webera, Brahmse a Mendelssohna – za nahrávku obdržel cenu Instrumentalista roku od Opusu Klassik. 

Mezi hlavní body sezony 2018/19 patřila hostující sólová vystoupení s Londýnským filharmonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem Západní Austrálie, Symfonickým orchestrem Adelaide, Národním tchajwanským symfonickým orchestrem, na Velikonočním festivalu v Aix-en-Provence a na Salcburském festivalu, kde přednesl Weberův klarinetový koncert s Cameratou Salzburg a Lorenzo Viottim. Byl umělcem v rezidenci na festivalu ve Schwetzingenu a účinkoval v Utzon recitálovém cyklu v opeře v Sydney a s Yujou Wang v Carnegie Hall, na Menhuinově  festivalu v Gstaadu a na mezinárodním festivalu v Edinburku. 

Mezi angažmá ve zkrácené sezóně 2019/2020 patřil Mozartův klarinetový koncert na salcburském Mozartwoche, koncertní turné s Cameratou Salzburg, vystoupení s Filharmonickým orchestrem Borusan Istanbul a recitál s Yujou Wang v londýnském Barbican Centre. 

V této sezóně účinkuje jako sólista se švédským ansáblem Dalasinfoniettan, s Kammerakademie Potsdam, Nizozemským komorním orchestrem, Musikkolegium Winterthur, Bournemouth Symphony Orchestra a Barcelonským symfonickým orchestrem. Pořádá recitály v Hamburku, Brémách a Štýrském Hradci s José Gallardem a v londýnské Wigmore Hall. Vydává se na evropské turné v triu s Gautierem Capuçonem a Yujou Wang, na turné po Číně s Clarinotts a končí sezónu vystoupením na Salcburském festivalu a Festivalu du Périgord noir. Nahrává také vlastní nová aranžmá Mendelssohnových Lieder ohne Worte se Schumannovým kvartetem pro Deutsche Grammophon.  

Andreas Ottensamer se narodil v roce 1989 ve Vídni. Pochází z rakousko-uherské hudební rodiny a hudba ho přitahovala od raného věku, první klavírní hodiny absolvoval ve čtyřech letech. V deseti letech začal studovat violoncello na Vídeňské univerzitě múzických umění a v roce 2003 přešel na klarinet. 

V roce 2009 přerušil vysokoškolské studium na Harvardu, a přešel do Orchestrální akademie Berlínské filharmonie. Od března 2011 je Ottensamer prvním klarinetistou Berlínské filharmonie. 

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague