Händel. Haydn

PKF — LOBKOWICZ abonmá L
Lobkowiczký palác
Jiřská 2/3, 119 00 Praha 1

Koncert z donátorské řady.

Cena abonmá na celou sezonu je 28 000 Kč včetně DPH.

Cena vstupenky na jeden večer je 10 000 Kč včetně DPH.

Pro další informace a rezervaci kontaktujte:

Dana Syrová
ředitelka projektu PFK — LOBKOWICZ abonmá
M +420 724 245 372
syrova@pkf.cz 

mezzosoprán
umělecký vedoucí
Georg Friedrich Händel
Rinaldo, předehra k opeře
„Dove Sei“ (Rinaldo, HWV 7)
Imeneo, předehra k opeře
„Sorge nell’alma mia“ (Imeneo, HWV 41)
Ariodante, předehra k opeře
„Scherza infida“ (Ariodante, HWV 33)
Joseph Haydn
Arianna a Naxos, Hob. XXVIb:2

Program večera

18:00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice

18:30    Setkání s příběhy umění – kurátoři Lobkowiczkých sbírek vyprávějí

19:00    Koncert v Císařském sále

20:15    Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

„Helen Charlston ohromuje svou interpretací i působivým vystupováním, ale především nezaměnitelně hřejivou barvou svého hlasu.“

Georg Friedrich Händel a Joseph Haydn — významní kontinentální skladatelé 18. století, kteří ovšem výrazně ovlivnili hudební život i v Anglii. Zatímco Haydn strávil v Londýně pouze několik let, Händel zde zůstal dvě třetiny svého života a zasloužil se zde o propagaci italské opery i o vznik anglického oratoria. Na závěrečném lobkowiczkém večeru zazní v podání Helen Charlston a PKF — Prague Philharmonia jejich vokálně-instrumentální díla, ve své době určená pro kastráty. Nyní se jich ujímají kontratenoristé či mezzosopranistky.

Velkým mezníkem pro Händelovu kompoziční kariéru, kterou už předtím skvěle nastartoval v Itálii, a zároveň pro anglický hudební život se stala objednávka na první italskou operu psanou pro Londýn: Rinaldo. Velké scénické efekty i Händelova melodika zaznamenaly u publika takový úspěch, že předznamenaly skladatelův třicetiletý pobyt na londýnském operním výsluní. To bylo zastíněno až s příchodem konkurenční operní společnosti, kvůli které musel Händel odejít z tehdy prestižního King’s Theatre (proto Ariodante i další opery měly premiéru v nově založené Covent Garden). Tlak konkurence nakonec Händela dokonce donutil tento hudební žánr opustit — Imeneo je jednou z jeho posledních oper.

Joseph Haydn byl více než čtvrtstoletí spjat s kapelnickým postem orchestru knížete Esterházyho, do Anglie se dostal až po smrti knížete. Kantátu Ariadna na Naxu napsal ještě před svou první cestou do Londýna, kde se stala velmi populární. Kastrát Gasparo Paschierotti si tehdy podmanil obecenstvo, když se mu povedlo dokonale ztvárnit rozhořčení a zoufalství Ariadny vzývající svého milence Thesea, který ji opustil.

Helen Charlston, čerstvá držitelka prestižního ocenění Grammophone Award za album s áriemi ze 17. století a vítězka BBC Music Magazine Vocal Awards 2023, je jednou z prvních absolventek programu Rising Star pořádaného renomovaným britským orchestrem dobových nástrojů Orchestra of the Age of Enlightenment. Programu pro mladé umělce se zúčastnila též u neméně slavného souboru Les Arts Florissants.

V roce 2021 jí BBC udělila ocenění Umělec nové generace.

Specializuje se především na starou hudbu od Monteverdiho po Mozarta a pozvání k vystoupení přijímá z celé řady významných světových pódií, ať už je to Wigmore Hall nebo Concertgebouw. Úspěšnou dráhu jí zajistilo v roce 2018 vítězství v soutěži Handel Singing Competition v Londýně a následné role zejména v Händelových oratoriích Izrael v Egyptě (se Skotským komorním orchestrem), Theodora (se sanfraciským Philharmonia Baroque Orchestra) nebo Juda Makabejský s berlínským RIAS Kammerchor.

Cena abonmá je 28 000 Kč včetně DPH na celou sezonu

Abonmá zahrnuje všechny čtyři koncerty, konkrétní místo v sále a vstup na všechny části večera. Abonmá je přenosné.

Část abonmá lze uhradit formou daru určeného přímo na podporu činnosti PKF — Prague Philharmonia. Pro firmy nabízíme též možnost reklamního plnění.

Pro rezervace a další informace kontaktujte:

Kateřina Kalistová
ředitelka PKF — Prague Philharmonia

M +420 602 212 829
kalistova@pkf.cz

Dana Syrová
ředitelka PKF — LOBKOWICZ abonmá

M +420 724 245 372
syrova@pkf.cz

 

Generální partner
Komerční banka
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři zvuku
Portu Gallery
Wood & Company
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague