Pražské jaro: PKF — Prague Philharmonia & Oksana Lyniv

Jiný pořadatel
Dvořákova síň Rudolfina

Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.

náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1
Koupit vstupenku

400 - 1200 Kč

Lilian Lefebvre — klarinet

Minju Kim — fagot

Julia Tkačenko — soprán

Eduard Resatsch
nová skladba
Richard Strauss
Duett-concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr
Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 38 D dur KV 504 "Pražská"

Rozkvět Pražského jara

Oksana Lyniv je dirigentka s oslnivou mezinárodní kariérou, i umělkyně oddaná rozvoji hudební scény na rodné Ukrajině. Je první ženou, která kdy dirigovala na Bayreuthském festivalu. Před šesti lety založila Ukrajinský orchestr mladých, se kterým v roce 2022 vystoupila na prestižním festivalu ve švýcarském Lucernu.

Na pozvání Pražského jara bude řídit orchestr PKF — Prague Philharmonia, aby ve spolupráci se sopranistkou Juliou Tkačenko a vítězi Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, fagotistkou Minju Kim a klarinetistou Lilianem Lefebvrem, uvedla „Pražskou“ symfonii Wolfganga Amadea Mozarta, Duet-concertino Richarda Strausse a novou skladbu na texty ukrajinské básnířky Liny Kostenko od svého krajana Eduarda Resatsche.

Lyniv je zakladatelkou a dirigentkou Ukrajinského orchestru mladých, stojí také u zrodu festivalu LvivMozArt v západoukrajinském Lvově. Od Wolfganga Amadea Mozarta, jehož dílo je jí obzvlášť blízké, uvede na Pražském jaru Symfonii č. 38 zvanou „Pražská“.

Večer otevře vystoupení mladé sopranistky Julie Tkačenko, kterou Lyniv pozvala, aby ve světové premiéře uvedla nové dílo na texty žijící klasičky ukrajinské poezie Liny Kostenko od Eduarda Resatsche, skladatele a violoncellisty ze Lvova, který působí coby člen Bamberských symfoniků pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši. 

Večer v Dvořákově síni také přinese návrat vítězů loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kteří společnými silami provedou Duet-Concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr, poetické pozdní Straussovo dílo plné nádherných melodií, inspirované pohádkou o krásce a zvířeti.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague