Schulhoff. Ibert. Debussy

Komorní cyklus K
Barokní refektář Profesního domu
Malostranské nám. 2/25, Praha 1
Koupit vstupenku

400 | 300 Kč (senioři 65+) | 100 Kč (studenti a děti do 15 let) | rodinná vstupenka: 100 Kč na osobu | donátorská vstupenka 2 000 Kč

Ivana Švestková Dohnalová — harfa
Jiří Ševčík — flétna
Jindřich Pavliš — klarinet
Jan Fišer — 1. housle (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)
Jan Adam — 2. housle
Ondřej Martinovský — viola
Lukáš Pospíšil — violoncello (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)

JACQUES IBERT
Entr´acte pro flétnu a harfu. Dvě interludia pro flétnu, klarinet a harfu.
ERWIN SCHULHOFF
Duo pro housle a violoncello
CLAUDE DEBUSSY
Tance pro harfu a smyčcové kvarteto
CAMILLE SAINT-SAËNS
Fantazie pro housle a harfu op. 124
MAURICE RAVEL
Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčcové kvarteto

Náhradní termín koncertu K3 z 27. sezony, který se měl uskutečnit 30. listopadu 2020.

Ukázka k tématu programu

 

Ve spolupráci

www.musicanongrata.cz

Ivana Švestková Dohnalová — harfa

Obor harfa studovala od roku 1998 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě paní Ady Balové. Šestileté studium zde ukončila absolutoriem v roce 2004. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě doc. Mgr. Jany Bouškové, u které také v letech 2006 – 2011 absolvovala HAMU v Praze.

V letech 2012-2015 pedagogicky působila na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a od září 2016 vyučuje na Konzervatoři Brno. Od srpna 2008 je první harfistkou Filharmonie Brno, od roku 2006 pravidelně spolupracuje také s PKF – Prague Philharmonia. V letech 2011-2015 spolupracovala s Lotyšským národním symfonickým orchestrem v Rize. V koncertních sezónách 2013 – 2016 pravidelně spolupracovala s Deutche Radio Philharmonie Saarbrückren Kaiserslautern. Je členkou Ostravské bandy, mezinárodního orchestru zaměřeného na soudobou hudbu. Účastní se projektu Orquestrina s Baborák Ensemble. Od roku 2017 je příležitostně zvána ke spolupráci s ORF- Radio Symphony orchestra ve Vídni.

V roce 2002 účinkovala na VIII. Světovém harfovém kongresu v Ženevě. V roce 2004 jí bylo uděleno stipendium Magdalény Jakubské, čímž získala možnost zúčastnit se letních mistrovských kurzů na Americké univerzitě Eastman School of Music v Rochesteru u prof. Kathleen Bride. Vystupovala na všech ročnících festivalu Harfové dny Ostravě, kde v roce 2004 uvedla spolu s Magdalénou Frankovou českou premiéru Dvojkoncertu pro hoboj, harfu a komorní orchestr Witolda Lutoslawského za doprovodu Janáčkova komorního orchestru. S mezinárodním studentským orchestrem Europera vystoupila jako sólistka v Německu, Polsku, Itálii a České republice v koncertní sezóně 2006/2007. V roce 2007 účinkovala spolu se členy Pražské komorní filharmonie v Centru Paul Klee v Bernu. V červnu 2008 vystoupila na festivalu Mitte Europa v Sohlandu.

Jako sólistka účinkovala s PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře, Komorním orchestrem Leoše Janáčka, Collegiem 21, Ostravskou bandou a mezinárodním studentským orchestrem Europera.  

Jiří Ševčík — flétna

Narodil se v Praze do hudební rodiny. Maminka flétnistka a tatínek hobojista stáli při něm, když řešil své životní dilema – zda-li vybrat kariéru fotbalisty nebo flétnisty. Nepřehlednou situaci vyřešil přímým tahem na flétnu a byl z toho gól! Absolvoval Konzervatoř v Teplicích pod přísným dohledem své maminky a HAMU v Praze jako jeden z posledních žáků legendárního flétnisty Prof. Františka Čecha. Další zkušenosti pak sbíral na mezinárodních soutěžích a na kurzech komorní hudby, aby je záhy uplatnil ve svém prvním angažmá ve vokálním souboru Linha Singers. Od roku 1994 ho pravidelně vídáme na postu prvního flétnisty PKF — Prague Philharmonia, kde svým tónem zdobí dechovou harmonii. Je členem souboru Prague Philharmonia Wind Quintet, s kterým koncertuje doma i v zahraničí. Ani jako fotbalista však nezahálí a rád si zakope po boku známých osobností ve fotbalovém klubu AMFORA. Je vyhledávaným sólovým a komorním hráčem.

Jindřich Pavliš — klarinet

Klarinetista Jindřich Pavliš působí v PKF - Prague Philharmonia od r. 1994   Píše a upravuje skladby pro multižánrový soubor Clarinet Factory, který v posledních letech zaznamenal pozoruhodné úspěchy na zahraničních přehlídkách, například WOMEX, Classical: NEXT v Rotterdamu nebo Mundial Motreal, a je jedním z kmenových ansámblů  předního českého vydavatelství Supraphon.  Zároveň připravuje dramaturgii tohoto souboru.   Svou uměleckou dráhu začal Jindřich Pavliš na konzervatoři v Pardubicích, pokračoval na AMU v Praze (u prof. Štěpána Koutníka) a pařížské Conservatoire National Supérieur. V současné době pedagogicky působí rovněž na plzeňské konzervatoři.

Jan Fišer — 1. housle (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)

Koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia se řadí mezi přední mladé české houslisty. Jako sólový hráč se představil publiku v Německu, Rakousku, Slovensku, Slovinsku, Itálii, Francii, Polsku, Španělsku (Pau Casals International Music Festival), Švýcarsku (Murten Classics), Japonsku a USA (Brevard Music Festival). Pravidelně nahrává pro televizi a rozhlas. Jako jeden z pěti laureátů se podílel na CD Pocta Jaroslavu Kocianovi u příležitosti 40. výročí Kocianovy mezinárodní houslové soutěže. Intenzivně se věnuje komorní hře. Spolu s klavíristou Ivo Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem založil Dvořákovo trio, které se řadí mezi nejlepší české komorní soubory.

Absolvoval Pražskou konzervatoř u Jaroslava Foltýna a Carnegie Mellon University — School of Music v USA ve třídě koncertního mistra Pittsburgh Symphony Orchestra, Andrése J. Cárdenese. Své hudební vzdělání rozšířil na mnoha mistrovských kurzech v Semmeringu, Bonnu či na proslulé Meadowmount School of Music, kde studoval u Stephena B. Shippse. Účinkoval též na mistrovských kurzech vedených Pinchasem Zukermanem, Gilem Shahamem a Josephem Silversteinem. Vedle pozice koncertního mistra PKF — Prague Philharmonia vede často tento orchestr jako umělecký vedoucí a příležitostně také jako dirigent.

Jan Adam — 2. housle

Studoval na Pražské konzervatoři u prof. Marie Voldanové, v roce 1998 absolvoval AMU v Praze ve třídě prof. Jindřicha Pazdery. Členem PKF – Prague Philharmonia je od jejího založení 1994, o čtyři roky později se stal vedoucím skupiny druhých houslí. V této funkci působí dosud. Kromě hry v orchestru se také věnuje komorní hudbě, příležitostně vystupuje na sólových koncertech. 

Ondřej Martinovský — viola

Ondřej Martinovský začal s hrou na housle ve věku pěti let pod vedením Zdeňka Vyorala na Hudební škole hlavního města Prahy. V roce 1998 nastoupil na Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením, kde pokračoval ve studiu houslové hry ve třídě Magdaleny Mickové. Roku 2002 se začal věnovat hře na violu pod vedením Karla Doležala, v jehož třídě studoval později i na Pražské konzervatoři. Absolvoval pražskou Akademii múzických umění ve třídě prof. Lubomíra Malého. Ondřej Martinovský působil v PKF — Prague Philharmonia a účastnil se projektů Orchestrální akademie PKF — Prague Philharmonia a České filharmonie. Úspěšně vykonal konkurzy do Gustav Mahler Jugendorchester či Youtube Symphony Orchestra. V současné době působí v Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK. 

Lukáš Pospíšil — violoncello (koncertní mistr PKF — Prague Philharmonia)

Violoncellista Lukáš Pospíšil je absolventem Pražské konzervatoře, Akademie múzických umění v Praze a Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Již během svých studií se zúčastnil řady mistrovských kurzů (Heinrich Schiff, Martin Hornstein) a interpretačních soutěží (Beethovenův Hradec, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně). V letech 1988—1991 působil jako člen skupiny a později jako koncertní mistr v Gustav Mahler Jugendorchester, v sezoně 2004—2005 byl sólo cellistou v Kammerorchester Berlin. Vedle toho je Lukáš Pospíšil uznávaným komorním hráčem (Zeiher Quartett), jako sólista pravidelně koncertuje jak u nás, tak v zahraničí. Jakožto nadšený propagátor děl českých autorů premiérově uvedl spolu s Českou filharmonií například Koncert pro violoncello a orchestr Zdenka Šestáka. Od roku 1994 je koncertním mistrem PKF — Prague Philharmonia, s níž pod vedením Jiřího Bělohlávka natočil v roce 2000 sólové CD. 

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague