Andrew von Oeyen, foto Marco Borggreve

Andrew von Oeyen

Andrew von Oeyen se etabloval jako jeden z nejpozoruhodnějších pianistů své generace; je proslavený po světě svými elegantními a perceptivními interpretacemi, vyváženým uměleckým projevem a brilantní technikou.  

Od svého debutu v 16 letech s Los Angeles Philharmonic a Esa-Pekka Salonenem, von Oeyen postupně rozvinul svůj interpretační hlas do širokého spektra repertoáru a to jak sólového, tak i v recitálech. Spolupracoval s takovými soubory, jako jsou Philadelphia Orchestra, Los Angeles Philharmonic, symfonické orchestry: National, San Francisco, Detroit, Saint Louis, Seattle, Dallas, Atlanta, Cincinnati, Mariinsky orchestr, Berlínská filharmonie, Nová japonská filharmonie, Singapurský symfonický orchestr, Grant Park Orchestra, Ravinia festivalový orchestr, Vancouver Symphony, Utah Symphony, Orchester Symphonique de Marseille, Ženevský komorní orchestr, Spoleto USA Orchestra, Slovinská filharmonie a Slovenská filharmonie. Jako sólista i dirigent vystoupil s koncertními a orchestrálními díly Haydna, Mozarta, Beethovena, Ravela a Kurta Weilla. 4. července 2009 hrál na americkém Kapitolu s Národním symfonickým orchestrem na oslavě „A Capitol Fourth“, živě přenášeném PBS do celého světa miliónům posluchačů a ověnčeného několika cenami.  

Andrew von Oeyen vystoupil na recitálu ve Wigmore Hall a v Barbican Hall v Londýně, v Lincoln Center v New Yorku, Kennedy Center ve Washingtonu, v Symphony Hall v Bostonu, curyšské Tonhalle,  Čajkovského sále v Moskvě, v sále Petrohradská filharmonie, v Národní koncertní síni v Dublinu, Royce Hall v Los Angeles, Herbst Theater v San Francisku, Spivey Hall v Atlantě, Sala São Paulo, Teatro Olimpico v Římě, v Mexico City, Hanoji, Macau a ve všech významných koncertních sálech Japonska a Jižní Koreje. Mezi festivalová vystoupení patří Aspen, Ravinia, Grant Park, Mainly Mozart, Saratoga, Schubertiade, Spoleto, Brevard, Grand Teton, Chautauqua a Mariinského „Hvězdy bílých nocí“. 

 

Mezi angažmá von Oeyena v letech 2020–21 patří mimo jiné vystoupení s Atlanta Symphony, San Francisco Symphony, PKF-Prague Philharmonia, Magdeburg Philharmonic, Kansai Philharmonic, Iceland Symphony, Orquesta Filarmonica de Buenos Aires (Teatro Colón), Krakowskou a Záhřebskou filharmonií, Murten Classics festivalový orchestrem, Jeruzalémským symfonickým orchestrem a Los Angeles komorním orchestrem, kromě recitálů napříč USA a Evropou a vystoupení na letních festivalech ve Švýcarsku a Itálii. V červnu 2021 vydá své třetí album pro Warner Classics.  

V roce 2019 pianista koncertoval se San Francisco Symphony, Mariinskym orchestrem, Dallas Symphony, Vancouver Symphony, Louisville Orchestra, PKF-Prague Philharmonií, Bilbao a Biel Solothurn symfonickými orchestry, Severočeskou filharmonií, HKBU Orchestra (Hong Kong), Arizona MusicFest Orchestra a prezentoval recitály po celých USA a Evropě. Ve stejné sezóně také debutoval ve vídeňském Konzerthaus, ve městě Kuvajt a opakoval angažmá v Královské opeře v Maskatu na silvestrovském gala koncertu v sultanátu Oman. 

Andrew von Oeyen nahrává pro Warner Classics od roku 2017. Jeho nahrávky pod touto značkou zahrnují díla pro klavír a orchestr od Saint-Saënse, Ravela a Gershwina, orchestrální disk obsahující Debussyho Fantazii pro klavír a orchestr se setkal s velkým ohlasem. Pro společnost  Delos natočil recitály skladeb Liszta, Debussyho a Stravinského, za které získal ceny.  

Von Oeyen, narozený v USA, je německého a nizozemského původu. Hře na klavír se začal učit ve věku pěti let a sólový orchestrální debut měl v deseti letech. Je absolvent Kolumbijské univerzity a Juilliard školy, kde jeho hlavní učitelé byli Herbert Stessin a Jerome Lowenthal; pracoval také s Alfredem Brendelem a Leonem Fleisherem. V roce 1999 získal prestižní Cenu Gilmore pro mladé umělce a v roce 2001 také získal první cenu v Národní klavírní soutěži Nadace Léni Fé Bland. Andrew von Oeyen žije v Paříži a v Los Angeles. 

Koncerty

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague