Eugene Tzigane

Eugene Tzigane čerpá z rozmanitého kulturního i hudebního zázemí. Narodil se v Japonsku, vyrůstal na obou březích Pacifiku a v současnosti sídlí a působí v Evropě. Od raného věku vnímal hudbu ve všech jejích formách, od jazzu (jeho první láska) po orchestrální hudbu, od klasické a filmové hudby až po lidové písně a tanec východní Evropy.

Se studiem hudby začal poměrně pozdě. Měl ale to štěstí, že byl obklopen inspirativními mentory a učiteli. Dirigování studoval u Jamese DePreista na Juilliard School, kde také graduoval. Své vzdělání později prohloubil u Jormy Panuly na Royal Music School ve Stockholmu, kde získal postgraduální diplom. Během studií vyhrál řadu dirigentských cen na prestižních soutěžích Gzegorsze Fitelberga, Georga Soltiho a Lovro von Matačiće. Brzy poté byl zvolen do čela orchestru Nordwestdeutsche Philharmonie (Herford), v té době jako nejmladší šéfdirigent v celém Německu.

Eugene Tzigane si od té doby vysloužil pověst jako „vyrovnaný a suverénní dirigent“ (Berliner Morgenpost) „vyznačující se fanatickou přesností… po vzoru mladého Carlose Kleibera“ (Neue Volksblatt). Jako dirigent procestoval celý svět a stál v čele orchestrů jako Bruckner Orchester Linz, London Philharmonic Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Netherlands Philharmonic, Orchestre National d'ile de France, Sinfonia Lahti a Symphony-Orchestras of the MDR Radio, Tokio Metropolitan, Frankfurt Radio, Norwegian Radio, Adelaide, West Australian SO. Působil také ve městech jako Basilej, Helsingborg, Gävle, Aarhus a Tampere. 

Kromě jiného se Eugene Tzigane věnuje také opeře. Jako operní dirigent debutoval v Bayerische Staatsoper (Così fan tutte). Další angažmá ho potom zavedlo do Frankfurtu nad Mohanem (Die Fledermaus), Hamburku (Die Zauberflöte) a Stockholmu (Carmen a Fedora). Za zmínku stojí i jeho debut s tělesy Beethoven Orchestra Bonn a Tonkünstler Orchestra. 

Eugene Tzigane spolupracuje s předními soudobými sólisty jako Isabelle Faust, Ronald Brautigam a Oliver Triendl, Mischa Maisky, Alban Gerhardt, Leif Ove Andsnes, Vilde Frang, Hyeyoon Park, Baiba Skrida, Håkan Hardenberger, Roland Pöntinen, Lucas Debargue, Alessio Bax, Inon Barnatan, Arabella Steinbacher a Lise de la Salle.

Eugene Tzigane používá taktovku vyrobenou na zakázku proslulým Alanem Piercem, který mu ji osobně zapůjčil. Ve volném čase rád pobývá v přírodě, uvažuje o smyslu života a vydává se na dlouhé procházky po pláži. Také se s nemalým úspěchem věnoval tangu, společenského tance ale nakonec vinou nedostatku času zanechal. 

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague