Mozart. Schubert

Orchestrální cyklus A
Dvořákova síň Rudolfina

Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.

náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1
Koupit vstupenku

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
Donátorská vstupenka 3 000 Kč
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání

housle, dirigent
Wolfgang Amadeus Mozart
Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur KV 364/320d
Franz Schubert
Symfonie č. 8 h moll D 759 „Nedokončená“
Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 41 C dur KV 551 „Jupiter“
Partner
PRE

Setkání géniů, kteří se nikdy nepotkali

Wolfgang Amadeus Mozart a Franz Schubert, zázračné děti, věčně mladí géniové, skladatelé s neobvykle rozsáhlým tvůrčím odkazem, se kvůli předčasné smrti staršího z nich ve Vídni nikdy nepotkali, na jedno pódium je však na čtvrtém abonentním koncertu přivede Julian Rachlin. Představí je přitom v tom nejlepším světle.

Z více než čtyřiceti Mozartových symfonií je ta s číslem 41 a triumfálním přívlastkem „Jupiter“ snad tou nejoblíbenější. Paradoxem pak je, že ji skladatel psal v nepříliš příznivé životní situaci, a navíc prakticky bez naděje na její provedení. Schubertově „Nedokončené“ se zase pozornosti dostává nejen díky hudební kvalitě, ale také kvůli pořád diskutovanému dilematu, jestli je její neobvyklá dvouvětá forma záměrem, nebo zda byl tvůrčí proces přerušen neplánovaně, z pro nás neznámých příčin.

Program doplní Mozartova Koncertantní symfonie Es dur, obdivovaná pro svou emocionální hloubku a překvapivou zvukovost. A jelikož se v této sezoně soustředíme především na francouzskou hudbu, připomeňme, že nápad napsat kompozici v tomto žánru dostal skladatel přímo v Paříži. Sólových partů se v této neobyčejné skladbě ujme zároveň dirigent koncertu Julian Rachlin a violistka Sarah McElravy.

Julian Rachlin & Sarah McElravy: Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur KV 364/320d

Julian Rachlin

Julian Rachlin — housle, dirigent

Houslistu, violistu a dirigenta Juliana Rachlina lze bez uzardění označit za skutečnou celebritu ve světě klasické hudby. Žák Pinchase Zukermana zvítězil v roce 1988 v soutěži Eurovision a jako nejmladší sólista v historii debutoval ve svých 13 letech s Vídeňskou filharmonií pod taktovkou Riccarda Muttiho. Od té doby si vybudoval skutečně světovou kariéru, která zahrnuje spolupráci s Marissem Jansonsem, Valery Gergievem, Christophem Eschenbachem, Manfredem Honeckem, Myung-Whun Chungem, Riccardem Chaillym, Zubinem Mehtou a řadou dalších světových dirigentů.

Mnoho skladatelů mu dedikovalo svá díla, mezi jinými i Krzysztof Penderecki. Jeho nahrávky vycházejí na prestižních světových labelech Sony Classical, WarnerClassics a Deutsche Grammophon. Dnes dělí svůj čas mezi sólistickou a dirigentskou dráhu. Je Hlavním hostujícím dirigentem Royal Northern Sinfonia, Turku Philharmonic Orchestra a Kristiansand Symphony Orchestra. Jako dirigent absolvoval evropské turné s English Chamber Orchestra a dále spolupracoval například s Královskou filharmonií v Liverpoolu, Orchestra della Svizzera Italiana nebo Royal Northern Sinfonia.

S PKF — Prague Philharmonia se poprvé představil na Pražském jaru 2018 v rámci své umělecké rezidence.

Je ředitelem festivalu Julian Rachlin & Friends v Palma de Mallorca a má svou vlastní koncertní řadu ve vídeňském Musikvereinu. Vedle své bohaté umělecké činnosti se věnuje rovněž charitativním a edukačním programům. V roce 2010 byl zvolen Ambasadorem organizace UNICEF a členem Young Global Leaders při Světovém ekonomickém fóru. Hraje na Stradivárky „ex Liebig“ z roku 1704.  

Sarah McElravy — viola

Kanaďanka Sarah McElravy ovládá jak housle, tak violu. Vedle své sólové kariéry, jež zahrnuje spolupráci například s Bavorským rozhlasovým orchestrem, Moskevskými sólisty pod vedením Yuriho Bashmeta nebo právě velmi bohatou spolupráci s houslistou a dirigentem Julianem Rachlinem, se výrazně profiluje jako komorní hráčka.

Spolupracovala s Janine Jansen, Vilde Frang, Itamarem Golanem, Mischou Maiskym nebo Danielem Müllerem-Schottem. Její Linden String Quartet zvítězil ve Fischoff National Chamber Music Competition a získal rezidenci na Yalské univerzitě. Sarah McElravy se představila posluchačům v Palais des Beaux-Arts v Bruselu, Théâtre des Champs Elysées v Paříži, vídeňském Musikvereinu a na prestižních festivalech — Mezinárodním festivalu komorní hudby v Utrechtu, La Folle Journée v Japonsku či Turku Music Festival ve Finsku.

V roce 2014 založila Chamber Music Society México, která vedle koncertů organizuje také edukační programy pro mladé talentované mexické hudebníky. 

Sarah McElravy, foto: Julia Wesely
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague