A4 Krejčí. Hummel. Veit. Mendelssohn-Bartholdy

Orchestrální cyklus A
Dvořákova síň Rudolfina

Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.

náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Vstupenky již nejsou v prodeji.

Prodej abonmá tohoto cyklu na celou sezónu skončil.

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*) 
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora 
*ST místa k stání

Iša Krejčí
Malá suita pro smyčcový orchestr
Johann Nepomuk Hummel
Koncert pro trubku a orchestr Es dur
Václav Jindřich Veit
Koncertní předehra, op. 17
Felix Mendelssohn-Bartholdy
Symfonie č. 4 A dur „Italská“ op. 90

Když mluvíme o fenoménu české hudby, máme většinou na mysli Smetanu, Dvořáka, Janáčka či Martinů. V českých zemích ale v každé době žila a tvořila celá řada dalších zajímavých skladatelů: důkazem toho bude i náš čtvrtý abonentní koncert. 

Jméno neoklasicistního skladatele Iši Krejčího sice není českému publiku neznámé, systematičtěji se však jeho tvorba neuvádí. Talent a důvtip, se kterými Krejčí naložil s inspiracemi z 18. století, mu přitom v pražských hudebních kruzích vysloužily laskavou přezdívku Mozartino.

Ještě o sto let dříve, v první polovině 19. století, těšil Pražany svojí hudbou dnes téměř zapomenutý skladatel Václav Jindřich Veit. Tento raně romantický autor byl dobře obeznámen s hudbou Beethovena či Schuberta a ve své době patřil k velmi oblíbeným tvůrcům.

Hudbě se však po většinu svého života nevěnoval naplno: působil například jako úředník magistrátu.

V podobném období tvořil také o něco starší Mozartův žák, bratislavský rodák Johann (Ján) Nepomuk Hummel. Jeho virtuosní Koncert pro trubku a orchestr Es dur, ve své době nejpokrokovější dílo pro tento nástroj, přednese jedna z nejvýraznějších trumpetistek nastupující generace, pouze 24letá „trubková senzace“ Lucienne Renaudin Vary.

Koncert je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. Koncert je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague