32. sezona Prague Philharmonia spojuje tradici i současnost

Prague Philharmonia zahajuje svou 32. koncertní sezonu s odhodláním přinést posluchačům pestré hudební zážitky. Pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Emmanuela Villauma nabídne orchestr řadu koncertů s kontrastní dramaturgií, zajímavými příběhy a atraktivními hosty mezinárodního renomé.

Prague Philharmonia tradičně odstartuje sezonu slavnostním koncertem v pražském Rudolfinu 4. září 2025, kde orchestr představí díla „svých“ milovaných vídeňských mistrů Mozarta, Haydna a Schuberta a v kontrastu s nimi Saint-Saënse v doprovodu makedonského klavíristy Simona Trpčeskiho.

V průběhu sezony vystoupí i další přední sólisté jako flétnista Emmanuel Pahud nebo houslista Vadim Gluzman. Hudební ředitel Emmanuel Villaume se během sezóny včetně zahajovacího koncertu ujme dirigentské taktovky celkem pětkrát.

„Těší mě, že i v naší 32. sezoně zůstává Prague Philharmonia věrná svému charakteristickému stylu – spojení precizní interpretace s dramaturgickou invencí. Chceme být orchestrem, který inspiruje, překvapuje a přináší radost z hudby napříč generacemi. V nové sezoně nabízíme nejen to nejlepší z klasického repertoáru, ale také nové souvislosti, odvážné programové kontrasty a setkání s výjimečnými umělci z celého světa,” uvedla Kateřina Kalistová, ředitelka Prague Philharmonia.
 

„Naším cílem je přinášet posluchačům hudební program, který inspiruje a spojuje. V sezoně 2025/2026 se zaměříme na hudbu mistrů hudebního klasicismu a romantismu, jako je Mozart, Haydn, Schubert, Schumann, Mendelssohn, Beethoven a Brahms. Tyto skladatele hrajeme nejčastěji, ale málokdy se v jedné sezoně objeví všichni najednou,” říká Emmanuel Villaume, hudební ředitel a šéfdirigent orchestru Prague Philharmonia. „Jsem hrdý na to, že budeme moct přivítat špičkové sólisty a dirigenty, kteří s námi tuto sezonu sdílí.”

Nadcházející sezóna nabídne jak chuť domova, tak i vůně dalekých krajů. Co se domova týká, jedním z vrcholů sezony bude provedení cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Zazní také například Dvořákova skvostná Serenáda pro dechové nástroje či Vranického živelná Symfonie d moll – „La Tempesta“ s živými efekty vichru a blesku. Závan kontrastní exotiky pak přinese například Saint-Saënsův Klavírní koncert č. 5 – „Egyptský“ v blízkém sousedství s Mozartovou „egyptskou“ Kouzelnou flétnou a Haydnovou Symfonií č. 63, inspirovanou osmanskou tématikou. 

Mezi dalšími dirigenty, kteří během sezony povedou orchestr, se představí výjimečný německý dirigent Oscar Jockel, charizmatický Eugene Tzigane a český talent Jiří Habart. Vystoupí i řada dalších renomovaných sólistů, například violoncellista Brannon Cho nebo klavírista Sir Stephen Hough.

Posouváme hranice poslechu současné hudby

Cyklus soudobé hudby S pokračuje i v sezóně 2025/2026 ve Švandově divadle ve formátu hudební talk show v dramaturgii Hany Dohnálkové. Z významných hostů se představí Jakub Rataj, Zdenek Merta, Tímea Urban Hvozdíková, Pavel Trojan a Pavel Trojan ml., Ian Mikyska. Vystoupí i dva speciální hudební hosté – Vilém Veverka a Jiří Stivín. Mimořádný, závěrečný koncert bude věnován americké hudební avantgardě 20. století – Johnu Cageovi a Mortonu Feldmanovi. Jejich díla zazní v nastudování jejich spolupracovníka a přítele Petra Kotíka, který bude koncert rovněž dirigovat a komentovat.

Leitmotivem se vracíme zpět ke kořenům

Komorní cyklus K přinese koncerty inspirované folklorem a lidovou hudbou od autorů, kterými jsou například Leoš Janáček, Jan Vičara, Antonín Dvořák, ale také zahraniční skladatelé – Béla Bartók či George Enescu. Do komorní řady Prague Philharmonia tradičně patří i výročí hudebních skladatelů. V sezoně 2025/2026 jsou těmi nejvýznamnějšími jubilanty Robert a Clara Schumannovi a Dmitrij Šostakovič.

Během deseti koncertních večerů vystoupí například Zemlinského kvarteto, zcela poprvé v rámci komorního cyklu Ševčíkovo kvarteto spolu s klavíristou Markem Kozákem, dále se představí vokální oktet Gentlemen Singers či Klavírní kvarteto Josefa Suka.
 

Donátorská řada nabízí Setkání s příběhy umění

Oblíbená donátorská řada podeváté během čtyř večerů představí nejvýraznější talenty současné světové scény i pevně etablované sólisty v koncertních programech sestavených na míru tomuto výjimečnému prostředí. Prostor Císařského sálu dává vyniknout charakteristické virtuozitě a uměleckému entuziasmu orchestru.

Pozvání přijala ikonická francouzská violoncellistka Anne Gastinel, stoupající hvězda houslista Fumiaki Miura či výrazná irská mezzosopranistka Niamh O’Sullivan. Červnový koncert bude tradičně patřit blízkému setkání s uměleckým ředitelem orchestru Emmanuelem Villaumem.

Večery v srdci hodnotných uměleckých sbírek zahajují poutavé přednášky připravované kurátory Lobkowizckých archivů. Následné setkání se sólisty a členy orchestru jsou pak oceňovaným vyústěním těchto společných večerů.

Řada LOBKOWICZ abonmá je koncipována jako donátorská a je jednou z forem, jak přímo podpořit uměleckou činnost orchestru Prague Philharmonia. 
 

Chybět nebudou ani oblíbené koncerty pro děti

Prague Philharmonia pokračuje i v nové sezóně s oblíbeným cyklem koncertů pro nejmladší posluchače v Rudolfinu. Děti a jejich rodiče se mohou těšit na známé skladby v interaktivním a hravém podání.

V nadcházející sezóně se inscenačního vedení ujme nový tým – režisérka Viktorie Vášová, hudební popularizátorka Klára Boudalová a výtvarnice Klára Fleková. Koncerty budou postaveny na napínavých příbězích, které malé posluchače vtáhnou do světa hudby prostřednictvím fantazie a dobrodružství.

Program nabídne čtyři nové tituly: Cesta za králem Inyoni, Zachraňte Yettiho, Alchymistův kotlík a 200 metrů pod mořem. Každý z příběhů bude doprovázen hudbou Dvořáka, Mozarta, Griega, Vivaldiho, Smetany a dalších. Na všech koncertech se také představí herecká dvojice Lucia Čižinská a Štěpán Lustyk, která děti zábavnou formou provede celým programem.

Zahraniční vystoupení Prague Philharmonia v 32. sezóně

Po zahájení pražské sezony se hned v září orchestr opětovně představí na Bratislavských hudebních slavnostech, a to spolu s Pražským filharmonickým sborem ve velkolepém Eposu o Gilgamešovi Bohuslava Martinů, se sólistou Josefem Špačkem v houslovém koncertu Ludwiga van Beethovena a s dirigentem Robertem Kružíkem.

V říjnu odjíždí orchestr na velké turné do Japonska, kde se představí celkem v devíti koncertech, na které bude navazovat vystoupení v rámci Mezinárodního hudebního a tanečního festivalu v Bangkoku. Posledním zahraničním vystoupením letošního roku bude prosincový koncert v Auditorio Nacional ve španělském Madridu s dirigentem Oscarem Jockelem a kanadským houslistou Blakem Pouliotem.

V lednu příštího roku čeká orchestr velké turné po USA s hudebním ředitelem a šéfdirigentem orchestru Emmanuelem Villaumem, zakončené koncertem v Carnegie Hall v New Yorku. 

V první části roku orchestr vystoupí v sále Kölner Philharmonie – Filharmonie Kolína nad Rýnem – a to rovnou dvakrát, v lednu s hudbou B. Smetany a A. Dvořáka, v březnu pak s díly W. A. Mozarta a L. van Beethovena. Tím Prague Philharmonia zahájí dlouhodobou a pravidelnou spolupráci s touto prestižní německou institucí.